כל מה שחשוב לדעת על HIV, דרכי הדבקה ודרכי מניעה // ד"ר אדוארדו שחר

לפני כ-40 שנה התגלה וירוס ה-HIV, הגורם למחלת האיידס. בעבר, הרפואה לא ידעה לתת מענה למחלה שהוגדרה כחשוכת מרפא. אך מאז הרפואה התקדמה, וטיפולים חדשים מהעשור האחרון כבר מבטיחים לאנשים מטופלים החיים עם HIV, תוחלת חיים ארוכה באיכות גבוהה, הדומה לחיים של אנשים שאינם נשאים.

מה ההבדל בין HIV ואיידס?

"HIV, או בשמו המלא Human immunodeficiency virus, הוא נגיף הכשל החיסוני. כאשר אדם הנדבק בווירוס, נמצא תחת טיפול מיטבי ומעקב רפואי מסודר, הוא אינו מדבק והווירוס יהיה בשליטה", מסביר ד"ר אדוארדו שחר, מנהל מרפאת איידס ברמב"ם. "אולם, במקרה בו האדם לא מטופל, הוא יכול להגיע למצב מתקדם יותר שנקרא איידס. מדובר במצב שבו המערכת החיסונית כושלת, מה שעלול לגרום להתפתחות מחלות זיהומיות קשות, התפתחות של סרטן, ובמקרה הנורא ביותר גם להוביל למוות".

לחיות עם HIV בשלום

בשנת 1996, פורסם המחקר הראשון שהראה כי שילוב של מספר תרופות יחד, הביא לדיכוי ברמות הווירוס. אבל השינוי הכי חשוב, נעשה בעשור האחרון בתחום רפואת האיידס, עם כניסת ה-STR (Single Tablet Regimen) – תרופה המגיעה בתצורת גלולה, שמכילה מספר מרכיבים, המביאים לשליטה על הווירוס. "אדם החי עם HIV, המקפיד על הטיפול ועל מעקב מסודר, יכול להגיע למצב של אנדיטקטביליות – בו הנגיף כמעט ולא ניתן לזיהוי בדם", אומר ד"ר שחר. "הטיפול הזה מונע את התרבותו של הנגיף ונזקים שהוא עלול לגרום לגוף. בכך האדם המטופל לא מגיע למצב של איידס על כל השלכותיו. הוא בעצם יכול להמשיך לקיים את חייו בצורה רגילה ומלאה, ככל אדם אחר".

אבל לטיפול יש השפעה מכרעת גם על הסביבה של המטופלים. "אנשים החיים עם HIV, והמקפידים על טיפול קבוע, לא מדבקים בכלל. הם יכולים להביא ילדים בריאים לעולם, ולא צריכים לחשוש מהדבקת הפרטנר/ית שלהם/ן – בין אם מדובר באחד קבוע או במפגשים חד פעמיים. אולם, כשלא מדובר במערכות יחסים משמעותיות ומבוססות אמון, תמיד מומלץ להשתמש בקונדום, שמונע הדבקה גם במחלות מין אחרות".

מה הסטטוס שלך?

לצערו של ד"ר שחר, עם הטיפולים החדשנים, קיימת לעיתים גם שאננות גדולה. "אחת מהדאגות של השנים האחרונות, הוא שאנשים מאד רגועים", הוא אומר. "הרבה אנשים חושבים שהם לא בקבוצת סיכון רלוונטית, ולכן הם לא נבדקים ל-HIV. בסופו של דבר הם עלולים להידבק ולפתח עם הזמן סימפטומים כאלה ואחרים. זה יכול להתחיל מחום, שפעת או חולשה, ולהגיע עד לתסמינים קשים יותר".

סיבה נוספת לשאננות היא ההבנה שיש היום טיפול מוצלח בנושא. "אנשים יודעים שיש תרופות יעילות שעוזרות לקיים אורח חיים איכותי, ולכן לא ששים להשתמש באמצעי מניעה או לבדוק את הסטטוס שלהם באופן שוטף. כתוצאה מכך עיקר ההדבקות מתרחשות על ידי אנשים שלא יודעים שהם חיים עם HIV". 

בשל כך, ד"ר שחר ממליץ ללכת להיבדק באופן קבוע ל-HIV. "כל מי שמקיים יחסי מין לא מוגנים, בין אם מדובר ביחסי מין עם פרטנרים לא מוכרים ובין אם מדובר בפרטנרים קבועים מחוץ לתא זוגי מונוגמי, עלול להיות בסכנת הדבקה. אנשים כאלה חייבים לעשות בדיקות יזומות כדי לדעת מה סטטוס ה-HIV שלהם". 

עם זאת הוא מרגיע ומוסיף, "למזלנו, היום נדיר שנראה אנשים שמגיעים למצבים בריאותיים שראינו לפני 20-30 שנה. כדי למנוע הישנות מקרים כאלה, חשוב להיבדק ולא לפחד".

דרכי הדבקה

"הסיבה העיקרית שבגללה אנשים נדבקים ב-HIV, היא כתוצאה מקיום יחסי מין לא מוגנים", אומר ד"ר שחר. "יש אוכלוסיות שהן בסיכון גבוה יותר להדבקה, אבל כל אחד שמקיים יחסי מין לא מוגנים עלול להידבק, בעיקר בגלל הסיבה שהזכרתי מקודם – אנשים שאינם נבדקים, ואינם מודעים לסטטוס שלהם".

במהלך אקט מיני לא מוגן, מופרשים נוזלים רבים, שדרכם עלולה להתבצע ההדבקה. "מדובר במפגש של נוזלי זרע, הפרשות נרתיק ודם, עם רקמות ריריות בגוף של הפרטנר/ית, במהלך מגע מיני וגינאלי או אנאלי. הדבקה כתוצאה ממין אוראלי היא מאד נדירה. אבל חשוב לזכור שמספיק רק מגע מיני אחד לא מוגן עם אדם החי עם HIV בשביל להדבק, גם אם הוא היה קצר. אולם היום, עם כל אמצעי המניעה הקיימים, זה באמת משהו שלא צריך לקרות. כל הדבקה היא מיותרת". 

מלבד אקט מיני לא מוגן, יש עוד דרכים להדבק. "שימוש משותף במזרקים בזמן צריכת סמים יכול להיות גורם מדביק נוסף. עוד דרך הדבקה היא כזו המועברת מאם לילוד, במהלך הנקה, במידה והאם חיה עם HIV", אומר ד"ר שחר. "לכן ההמלצה לכל אישה הרה, לא משנה מאיזה רקע היא מגיעה, לעשות בדיקת HIV. במקרה ויתגלה הנגיף בדמה, יש טיפול יעיל שניתן לתת לילוד, על מנת למנוע את העברת הנגיף. זו בדיקה שמומלץ לבצע כחלק מסל הבדיקות שנשים הרות עוברות, כמו סוכרת ומחלות אחרות".

ההדבקה, כפי שהבנו, יכולה להתבצע בעיקר בשלוש הדרכים שנימנו – מין לא מוגן (וגינאלי או אנאלי), שימוש בציוד הזרקה משותף והעברה מאם ליילוד. "מעבר לזה, הנגיף לא יכול לעבור בדרכים של חיבוק או נשיקה עם אדם החי עם HIV, שתיה מאותה הכוס או כל סוג מגע אחר", מסביר ד"ר שחר. נציין גם שבשונה מהעבר, היום כל תרומת דם נבדקת ל-HIV ועל כן תרומות דם הן אינן דרך להדבקה.

כיצד ניתן למנוע הדבקה ב-HIV?

"קודם כל, אם אתם מקיימים יחסי מין עם פרטנר/ית קבוע/ה, חשוב ששני בני הזוג יבצעו בדיקות סקר למחלות מין", ממליץ ד"ר שחר. "במידה וזה לא אפשרי – הפתרון המצוין והמועדף הוא תמיד הקפדה על שימוש בקונדום – בטח ובטח אם מדובר במפגשים מיניים עם פרטנרים/ות רנדומליים/ות".

פתרון יעיל נוסף שמציע ד"ר שחר, הוא השימוש ב-PrEP (Pre-exposure prophylaxis), שמשמעו טיפול מניעתי טרום חשיפה. "הטיפול התרופתי הזה מתאים לאנשים שאינם חיים עם HIV, כאלה הנמצאים בקבוצה שהיא בסיכון גבוה להדבקה, ולבעלי התנהגות מינית סיכונית. הוא מתאים גם לא.נשים המקיימים יחסי מין קבועים עם אנשים החיים עם HIV, אשר אינם נמצאים עדיין בסטטוס אנדיטקטיבל. את הטיפול ניתן לקבל מרופאי משפחה אשר עברו הכשרה למתן הטיפול. יש ליטול אותו באופן קבוע. הטיפול אמנם יעיל מאוד, אך עדיין יש להיבדק ל-HIV באופן סדיר ולהיות במעקב אצל רופא המשפחה". יצויין כי ההתוויה לשימוש בטיפול היא לצד שימוש בקונדום.

עם זאת חשוב לחדד ולומר כי חייבת להיות מידה של אחריות אישית בנטילת PrEP, שכן הטיפול מגן על האדם הנוטל אותו בלבד. "בישראל השימוש ב-PrEP נמוך לעומת מדינות אחרות בעולם, ואנשים מגלים שאננות רבה כי הם יודעים שקיימים טיפולים תרופתיים, או כי הם סומכים על הפרטנרים שלהם, שטוענים שהם שליליים ל-HIV או מטופלים על ידי PREP. השאננות הזו, למרות שיש המון אמצעי מניעה, מובילה דווקא למקרים של הדבקה כי אנשים נזהרים פחות. לכן חשוב שכל אחד ואחת ישמרו על עצמם, ישתמשו באמצעי מניעה ויבדקו באופן קבוע".

במקרה חירום לאחר אקט מיני, שבו עולה חשד להדבקה, קיים טיפול נוסף. "הטיפול המניעתי שנקרא PEP  (Post exposure prophylaxis) מאד יעיל, ונמצא בסל הבריאות. מדובר בטיפול שניתן לקחת עד 72 שעות אחרי המגע המיני הלא בטוח, ויש להתמיד בו למשך של כ-30 יום, והוא מונע הדבקה. את הטיפול ניתן לקבל בכל בית חולים ציבורי, כאמצעי מניעה במצבי חירום, אך חשוב להבין שלא ניתן להסתמך עליו כאמצעי מניעה בשגרה. עם זאת, חשוב רק לזכור שמדובר במניעה ל-HIV, אך לא במניעת מחלות מין אחרות, שעלולות להביא גם הן לסיבוכים".

לסיכום, ד"ר שחר ממליץ לכם לשמור על עצמכם, להתמיד בקיום מין מוגן ולבצע בדיקות שגרתיות ל-HIV ומחלות מין. "היום יש אינסוף אופציות לבדיקות – בקופות חולים, דרך הוועד למלחמה באיידס, במרפאות דיסקרטיות ובבתי החולים. תמיד עדיף לדעת".

מוגש כשירות לציבור מטעם חברת גיליאד סיאנסז והוועד למלחמה באיידס .

המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול רפואי או תחליף להתייעצות עם רופא. חברת גיליאד דואגת לספק מידע עדכני ואמין ככל שניתן באתר זה, אך אינה מתחייבת לשלמות או עדכניות מוחלטת של המידע. כל שימוש שייעשה במידע המופיע באתר הוא על אחריות המשתמש בלבד.