מתמודדים עם זה ביחד – כל המידע על דרכי טיפול ב-HIV // ד“ר יעקב דיקשטיין

"כשמגיעים אלי מטופלים חדשים שהתגלו כחיוביים ל-HIV אני מציג להם את ההשוואה שלי לסוכרת", מסביר ד"ר יעקב דיקשטיין, רופא למחלות זיהומיות ו-HIV  בבית חולים רמב"ם, "כולם מכירים לפחות מישהו אחד שיש לו סוכרת, זו מחלה שלא מבריאים ממנה אבל אפשר לחיות איתה יחד עם הטיפול. וככה זה גם עם HIV – אתה לוקח את הטיפול וממשיך בחיים. זו לא מחלה כמו שעדיין מדמיינים אותה משנות השמונים, זו מחלה שאפשר לחיות איתה".

האם ישנן תופעות לוואי לטיפול?

"נכון ל-2021 הטיפולים שקיימים הם פשוטים ויעילים ולרוב כמעט ללא תופעות לוואי משמעותיות", מסביר ד"ר דיקשטיין, "רוב האנשים מגיעים תוך זמן קצר לטיפול פשוט יחסית, שקל לבלוע, שניתן פעם ביום באופן קבוע ובשעה קבועה. רוב האנשים אינם סובלים כמעט מתופעות לוואי, ובמידה ומופיעה תופעת לוואי אפשר לשנות את הטיפול בהתייעצות עם הרופא המטפל. ישנן הרבה אופציות טיפוליות והרופא המטפל יכול להחליף בין האופציות השונות".

האם הטיפול עלול לפגוע באיכות החיים?

"מי שיש לו HIV והוא מטופל בצורה מיטבית ונמצא במעקב רפואי, תוחלת החיים שלו דומה למי שאין לו HIV", מסביר ד"ר דיקשטיין, "הטיפול לא מצריך שום שינוי בחיים האישיים היומיומיים. מי שמקבל טיפול מגיע מהר מאד למצב שהעומס הנגיפי בדם הוא לא מדיד, ואנחנו יודעים שבמצב הזה המטופלים אינם מדבקים. בהנחה שהוא לוקח טיפול קבוע ויעיל אין שום צורך באמצעי זהירות מיוחדים, כך שאפשר לחיות את החיים בדיוק כמו שחיו את החיים לפני כן. כמובן שגם עם הטיפול יש להמשיך ולהקפיד על קיום יחסי מין מוגנים בלבד, מאחר וקיימות מחלות מין נוספות שעלולות לעבור באמצעות קיום יחסי מין לא מוגנים".

מה כן משתנה?

"רוב הנדבקים החדשים שאנחנו נתקלים בהם היום אלו אנשים צעירים שעד עכשיו היו בריאים מאד והם אינם רגילים לקחת תרופות באופן קבוע או לבצע בדיקות שגרתיות. פתאום הם נמצאים במצב בו צריכים להתרגל לקחת כדור כל יום ולעשות בדיקות מעקב אחת לחצי שנה, זה דורש איזה שהוא שינוי בתפיסה".

כמה זמן אחרי מתן התשובה החיובית מומלץ להתחיל את הטיפול?

"אנחנו ממליצים להתחיל את הטיפול כמה שיותר מוקדם, לרוב האנשים אנחנו מציעים להתחיל כבר במפגש הראשון. מחקרים הוכיחו שככל שמתחילים את הטיפול התרופתי מוקדם יותר אז התוצאות טובות יותר. הטיפול עוזר לצמצם את כמות התאים בדם שנדבקו בווירוס, כך שככל שמקדימים בטיפול התוצאות טובות יותר לטווח הארוך".

אילו חששות אתה מזהה אצל מטופלים שקיבלו תשובה חיובית?

"אנשים רבים עדיין מגיעים וחושבים שהם הולכים למות. אבל האמת היא שהתשובה החיובית שקיבלו הצילה את חייהם, כי עכשיו שהם יודעים שהם נושאים את הווירוס, הם יכולים להתחיל בטיפול ולחיות חיים רגילים לחלוטין. חשש נוסף הוא מהסטיגמה – שלזה אין לנו טיפול רפואי, אבל יש לנו אמצעים לנסות לעזור, יש לנו מטפלים ומטפלות, עובדים סוציאליים ופסיכולוגים שיכולים לעזור. יש תמיד עם מי לדבר".

ומה עם החשש שיגלו שאני נשא HIV?

"יש אנשים רבים שלא רוצים שרופא המשפחה שלהם ידע על מצבם החדש. הרופאים בקופות החולים לא יכולים לראות את המעקב הרפואי שלנו בבית החולים, ואנחנו יכולים לעזור עם קופות החולים, כולל העברה לסניף אחר".

האם אני עדיין יכול להתחתן ולהביא ילדים?

"כן. גם נשים וגם גברים הנושאים את הוירוס יכולים להתחתן ולהביא ילדים באופן טבעי בלי שום אמצעים מיוחדים. נשים החיות עם HIV יכולות באמצעות הטיפולים הקיימים להרות וללדת ללא חשש מהעברת הוירוס לפרטנר שלהן או לילוד. ולהיפך – נשים שאינן נשאיות יכולות להכנס להריון מגברים הנושאים את הוירוס מבלי שהוירוס יעבור אליהן, זאת משום שנשאים מטופלים בטיפול מיטבי אינם מדבקים ולכן לא יכולים להעביר את הוירוס הלאה".

מה הכי חשוב לך שאנשים שחוששים להבדק ל-HIV ידעו?

"חשוב לי שידעו שהם לא לבד, קיימים אנשים שחיים עם HIV בכל אוכלוסייה, בכל מגזר ובכל הגילאים. וגם אם הם מרגישים הכי לבד הם לא היחידים. וזה מאד חשוב שאנשים יבינו את זה".

מוגש כשירות לציבור מטעם חברת גיליאד סיאנסז ישראל בע"מ והוועד למלחמה באיידס.

המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול רפואי או תחליף להתייעצות עם רופא. חברת גיליאד דואגת לספק מידע עדכני ואמין ככל שניתן באתר זה, אך אינה מתחייבת לשלמות או עדכניות מוחלטת של המידע. כל שימוש שייעשה במידע המופיע באתר הוא על אחריות המשתמש בלבד.