נבדקים ושומרים על עצמנו – כל מה שכדאי לדעת על בדיקות HIV // ד"ר גל וגנר

"העובדה שאתם הולכים לעשות בדיקת HIV לא מעידה עליכם כלום", אומר ד"ר גל וגנר קולסקו, יו"ר החברה לרפואת להט"ב ומנהל מרפאת כללית גן מאיר, "זה רק אומר שאתם פעילים מינית ושאתם דואגים לעצמכם. חשוב לזכור שצריך לעשות בדיקות. הן רלוונטיות לכל מי שפעיל או פעילה מינית, והן חשובות כי הן יכולות להציל את החיים שלכם ושל הרבה אחרים".

כיצד מתבצעת בדיקת HIV?

"בדיקת HIV מתבצעת באמצעות בדיקת דם. אופן ביצוע הבדיקה זהה לבדיקות הדם המוכרות לכולנו – דקירה קטנה בווריד לצורך לקיחת דגימת דם לתוך מבחנה. הדם שנלקח עובר למעבדה שם מתבצעת בדיקה כפולה – גם להמצאות האנטיגן וגם להימצאותו של אחד הנוגדנים שנוצרים בגוף בעקבות החשיפה לנגיף"

אילו סוגי בדיקות קיימים?

"קיימים שני סוגי בדיקות HIV – הבדיקה הרגילה, המכונה 'קומבו' היא הבדיקה המתקדמת ביותר הזמינה היום והיא מבוצעת בכל מקום בישראל. בנוסף, קיימת אפשרות לבדיקה מסוג נוסף שהיא בדיקה מהירה, שאת התשובה לבדיקה זו מקבלים במקום תוך חצי שעה. הבדיקה המהירה אינה מתבצעת בקופות החולים ובתי החולים, וניתן לבצעה במרכזי הבדיקות של הוועד למלחמה באיידס".

מה ההבדלים בין הבדיקה הרגילה לבדיקה המהירה?

"ההבדל הראשון הוא בזמן קבלת התוצאה – את התוצאות של הבדיקה הרגילה תקבלו תוך מספר ימים עד שבוע, ואילו את התוצאה של הבדיקה המהירה תקבלו במקום תוך חצי שעה.  

ההבדל השני הוא בטווח הזמן שהבדיקה בודקת – 

בדיקות ה-HIV בודקות את הימצאותם של נוגדנים ל-HIV בדם, שנוצרים לאחר ההדבקה. מכיוון שלגוף שלנו לוקח זמן לפתח מספיק נוגדנים בכדי שהבדיקה תזהה אותם, הבדיקה הרגילה יכולה לזהות הדבקה רק לאחר תקופת חלון של לפחות שלושה שבועות מהחשיפה האפשרית. 

תקופת החלון של הבדיקה המהירה גדולה יותר, והיא יכולה לזהות הדבקה רק לאחר תקופת חלון של שלושה חודשים מהחשיפה האפשרית. 

לסיכום: הבדיקה הרגילה נותנת תוצאה מהימנה לגבי כל מה שקרה לכם מהיום שנולדתם ועד לפני 21 יום. הבדיקה המהירה נותנת תוצאה מהימנה לגבי כל מה שקרה לכם מהיום שנולדתם ועד לפני 90 יום.

איפה עושים בדיקת HIV?

"בדיקות HIV אפשר לעשות בכל קופות החולים. פשוט מבקשים מרופא/ת המשפחה, מרופא/ת הנשים או מכל רופא/ה אחר בקופה הפניה, וניגשים למעבדה לבצע את הבדיקה. ניתן גם לגשת לוועד למלחמה באיידס או ישירות למוקדי הבדיקות של בתי החולים בארץ ולבצע את הבדיקה, ללא הפנייה מרופא המשפחה. הבדיקות המבוצעות בקופות החולים ובבתי החולים הן בדיקות הדורשות זיהוי – יש להגיע עם כרטיס חבר קופת חולים או עם תעודת זהות. אני ממליץ על תקשורת טובה עם רופא או רופאת המשפחה או הנשים, כדי שתוכלו לעשות בדיקות כאלה".

האם אפשר לבצע בדיקת HIV מבלי להזדהות?

"עבור מי שחושש או חוששת להזדהות, קיימות בארץ אפשרויות לבצע בדיקה אנונימית בה אתם לא חייבים למסור את הפרטים שלכם. בדיקות אלה מבוצעות במרכזי הבדיקות של הוועד למלחמה באיידס, וגם במרפאות של משרד הבריאות – מרפאת לוינסקי בת"א ומרפאת הפרסים בחיפה. בכל המקומות האלה אפשר לעשות גם בדיקות ל-HIV וגם בדיקות למחלות מין אחרות המבוצעות על ידי אנשי מקצוע מנוסים, וגם לקבל על הדרך ייעוץ אנונימי על התנהגות מינית, על הסיכוי להדבקה ועל טיפול מונע. ישנן גם מרפאות פרטיות שבהן ניתן לעשות בדיקות HIV בצורה אנונימית אבל אלו בדיקות בעלות גבוהה".

תוך כמה זמן מתקבלת התוצאה?

"תוצאות בדיקות בוועד למלחמה באיידס מתקבלות תוך 3-7 ימים , תוצאות בדיקות המבוצעות בקופות החולים מתקבלות לרוב תוך ימים בודדים וניתן לצפות בתוצאה באתר הקופה או לבקש מהרופא/ה. 

במידה ועשיתם בדיקה אנונימית מהירה התוצאה מתקבלת במקום תוך כחצי שעה ולפי מספר הזיהוי האנונימי שתקבלו במקום"

מה קורה אם הבדיקה שלי יצאה חיובית?

"במידה ובבדיקה האנונימית, רגילה או מהירה, התקבלה תוצאה חיובית, המרכז בו בוצעה הבדיקה יצור איתך קשר ויזמין אותך לבדיקת אימות מדויקת יותר, על מנת לקבל תוצאה ודאית. לצורך ביצוע בדיקת האימות, תתבקש למסור פרטים מזהים תוך שמירה מוחלטת על דיסקרטיות.
תוצאות הבדיקה שלך לא יועברו לרופא המטפל או לקופת החולים שלך."

מי ידע שהבדיקה שלי יצאה חיובית?

"תוצאת הבדיקה מיועדת עבורך בלבד. את תוצאות הבדיקה החוזרת תקבל בכתב ואיתן תוכל לגשת למרכזי הרפואיים לקבלת הטיפול".

מוגש כשירות לציבור מטעם חברת גיליאד סיאנסז והוועד למלחמה באיידס.

המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואינו מהווה המלצה לטיפול רפואי או תחליף להתייעצות עם רופא. חברת גיליאד דואגת לספק מידע עדכני ואמין ככל שניתן באתר זה, אך אינה מתחייבת לשלמות או עדכניות מוחלטת של המידע. כל שימוש שייעשה במידע המופיע באתר הוא על אחריות המשתמש בלבד.